У Кримінальному кодексі України є стаття про спеціальну конфіскацію. Саме на цій підставі вирок суду може передбачати вилучення автомобілів у дохід держави.
Буковинець намагався перевезти через кордон у паливному баку свого авто понад 1000 пачок тютюнових виробів. Його затримали на міжнародному автомобільному пункті пропуску “Порубне — Сірет”.
Згідно з вироком Глибоцького райсуду Чернівецької області, правопорушника оштрафовано на 68 тисяч гривень, а його легковий автомобіль передадуть військовій частині.
— Чоловіка, який намагався перевезти сигарети через кордон, суд визнав винним у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 204 ККУ (незаконне виготовлення, зберігання, збут або транспортування з метою збуту підакцизних товарів), — пояснює юрист Василь Репецький. — Санкції цієї статті не передбачають конфіскацію майна. Проте Кримінальний кодекс України був доповнений статтею про спеціальну конфіскацію (ст. 96-1).
Саме на цій підставі вирок суду може передбачати безоплатне вилучення автомобілів у дохід держави. Тож конфіскація була повністю законна. Вилучений автомобіль можуть передавати військовим.
— А як щодо вилучення для потреб ЗСУ автомобілів у тих, хто кермує напідпитку? Була ж така ініціатива.
— Стаття 130 КУпАП, що передбачає притягнення до адміністративної відповідальності водіїв, які керували транспортним засобом у стані сп’яніння, не має санкції про конфіскацію чи вилучення автомобіля.
До речі, Латвія безоплатно передає Україні автомобілі, які конфісковують у нетверезих водіїв. У лютому 2023 року Сейм країни ухвалив відповідні поправки до закону про підтримку цивільного населення України. Тобто у них це все правильно законодавчо закріпили. А в нас ініціатива є, але немає відповідного законодавчого регламентування.
Богданна Мартиник, Експрес