У Рівному молода жінка померла після домашніх пологів. У медзаклад жінка не їхала свідомо, запросивши собі у поміч «духовну акушерку». Маля народилося живим, а мама за кілька годин померла…
Рівнянка Оксана вже мала 7-річного сина. Народила його у пологовому будинку 2013-го.
На світ з’явився справжній богатир — заважив 4 кілограми 400 грамів. Коли завагітніла знову, твердо вирішила: цього разу народжуватиме не у медичному закладі, а вдома. На той час уже була вегетаріанкою і мала коло знайомих, що позиціонують себе як такі, що «встановлюють тісний контакт з природою» та є противниками офіційної медицини. Серед таких начебто була й «духовна акушерка» Джаміля.
Не так давно по телебаченню був шокуючий сюжет про небезпеку домашніх пологів. І в його центрі була Джаміля. Жінка народилася в Росії, однак має українські корені. Свого часу жила у Дагестані, Єгипті та Туреччині. В Україну приїхала 2016-го, оселилася у приватному будинку поблизу Києва й почала практикувати як «доула».
Так називають жінок, які надають емоційну, інформаційну, фізичну і побутову підтримку під час вагітності та пологів. Супроводжують вагітних (саму чи з партнером) у пологовому будинку. Але поруч завжди має бути медичний персонал! Інакше професійна доула не працює.
Джаміля ж їздила на домашні пологи без медиків. Сама медичної освіти не має. У соцмережах про себе повідомляла, що народила сімох дітей, але виховує п’ятьох. А приватно начебто допомогла з’явитися на світ не менше… тисячі. Серед її клієнтів, кажуть, були, зокрема, Саша Звєрєва (російська співачка, у минулому солістка групи «Демо») та українка Софія Стужук (заявляла про перебільшення впливу коронавірусу, а потім через ковід втратила чоловіка).
Дехто зізнається: свої послуги Джаміля оцінювала у… дві тисячі доларів. Хоч сама вона під час спілкування з вагітними запевняла, що усе залежить від «складності ведення клієнта та самих пологів». У її «пораднику» медики знайшли шокуючі рекомендації, які не тільки жодної користі хворому не принесуть, а ще й можуть фатально вплинути на стан здоров’я. Зокрема, за маткової кровотечі «духовна акушерка» радила класти лід на інтимне місце… Нещодавно Джаміля зареєструвалася як приватний підприємець з правом надання консультацій з приводу здоров’я. Сама Джаміля була на пологах у Рівному чи одна з її учениць, зараз з’ясовують.
Лікарі впевнені: якби Оксана народжувала у пологовому будинку, її смерті можна було би запобігти.
— За останні 20 років у нашому пологовому будинку не було жодного випадку, щоб породілля померла саме від акушерської кровотечі, — каже головний лікар «Пологового будинку» Рівненської міської ради Світлана Муравська.
Світлані Іванівні непросто коментувати цей страшний випадок. Звістка про те, що «швидка» везе жінку в стані агонії (а це фактично вже труп), застала її вдома, адже був вечір. Тиск у породіллі- 40/0, серцебиття поодиноке (два удари на 10 секунд), кров на аналіз взяти не вдалося…
Лікарка розуміла, що надії запустити порожнє через крововтрату серце немає, та з колегами робила усе можливе й неможливе, аби повернути молоду жінку до життя. 50 хвилин безсило боролися зі смертю. Та, на жаль, не перемогли. Адже у жилах пацієнтки не було ні краплі крові! З таким випадком команда рівненських медиків зіштовхнулася вперше.
— У медицині існує поняття: золота година і платинові 10 хвилин на допомогу за акушерської кровотечі, — каже лікар. — Якби відразу до жінки викликали «швидку», мала би шанси вижити. Не раз так стається, що породіллі народжують вдома через стрімкі пологи, проте їх за лічені хвилини привозять у медзаклад. А тут чекали понад три години.
Розповідають: коли Оксана на 34-му тижні вагітності прийшла у жіночу консультацію, під серцем вже билося велике дитя. Жінка здала деякі аналізи, у неї виявили анемію. Від лікування та подальшого обстеження відмовилася, заявивши: народжуватиме вдома. Як не намагалися лікарі переконати вагітну звернутися по професійну медичну допомогу, все було марно.
Пологи в Оксани почалися вдома. Поруч були чоловік, сестра і «духовна акушерка». За який час на світ з’явилося немовля, невідомо. Але плацента ніяк не відходила. Маля плакало, а мама втрачала кров, сподіваючись, що ось-ось все буде добре. Однак минав час, та кровотеча не спинялася. Як пізніше повідомив правоохоронцям чоловік Оксани, жінка втратила близько п’яти літрів! У голові не вкладається, як можна було спокійно спостерігати за цим.
— Чому одразу не викликали «швидку»? Бо цього не хотіла породілля, — прокоментував заступник начальника Головного управління Національної поліції у Рівненській області Олександр Панасюк. — Сподівалася, що впорається власними силами. І чоловік її підтримав.
Тільки коли жінка вже фактично вмерла, рідні набрали 103… Тепер під слідство потраплять усі учасники домашніх пологів, що призвели до смерті. Їм «світить» до п’яти років ув’язнення.
Тим часом Оксану поховали. А її новонароджений синочок досі перебуває у лікарні, у відділенні дитячої реанімації. Хлопчик народився великий, вагою 4570 грамів.
Наталія КРАВЧУК, ВЗ