Опубліковано: 22 Квітня, 2023. Переглядів: 418


Продовження воєнного стану в Україні: чи буде посилення призову та що загрожує ухилянтам

В Україні до 19 травня діє воєнний стан та загальна мобілізація. З повною впевненістю можна сказати, що народні депутати вкотре пролонгують їхню дію. Варто зазначити, що під час дії воєнного стану та мобілізації призову підлягають військовозобов’язані від 18 до 60 років, здатні виконувати військовий обов’язок. Призов здійснюється шляхом вручення повісток.

За попередніми даними, воєнний стан та мобілізацію продовжать ще на 90 днів.

Чи буде посилення призову в українське військо та що загрожує за ухилення від служби, з’ясував OBOZREVATEL.

Напередодні народний депутат України від партії «Голос» Ярослав Железняк заявив, що Верховна Рада продовжить термін дії воєнного стану та мобілізації в Україні. При цьому він зазначив, що найімовірніше нардепи знову голосуватимуть за продовження на 90 днів, тобто з 19 травня до середини серпня 2023 року.

Також народний обранець уточнив, що засідання ВР з цих питань нібито має відбутися вже на початку травня. З початку повномасштабної війни нардепи вже шість разів встановлювали термін воєнного стану та мобілізації.

У Міністерстві оборони України зазначили, що план мобілізації, який затвердив Генеральний штаб ЗСУ, ще не виконано, тому на сьогодні потреби у посиленні мобілізації немає. За словами глави оборонного відомства Олексія Резнікова, Генеральний штаб «у спокійному темпі» компенсує втрати на фронті.

Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» говорить про те, що за ухилення від служби в армії може наступати адміністративна або навіть кримінальна відповідальність. Залежно від кожного конкретного випадку може йтися різні заходи покарання.

Примітно, що покарання настає як за ухилення безпосередньо від служби, але й порушення правил військового обліку. Відповідно до Постанови Кабінету міністрів № 1487 «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів», ті, хто не став на військовий облік, будуть обмежені в деяких правах. Такі громадяни не зможуть вступити до вищого навчального закладу чи влаштуватися на роботу.

Порушення правил військового обліку несе за собою адміністративне покарання. При цьому ухилення від мобілізації є кримінальним правопорушенням.

Так, ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення говорить про те, що порушення правил військового обліку загрожує штрафом від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне порушення тягне за собою накладення штрафу від 3 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а на посадових осіб – від 300 до 500 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 335 Кримінального кодексу України, громадянин, який ухиляється від мобілізації, може бути притягнутий до відповідальності та понести покарання у вигляді обмеження волі на строк до 3 років. Проте, стаття 336 Кримінального кодексу України вже передбачає позбавлення волі на строк від 3 до 5 років.

Нагадаємо, в Україні в рамках загальної мобілізації чоловікам призовного віку 18-60 років повістки можуть вручати не лише представники ТЦК та СП та не лише за місцем проживання. До того ж мобілізувати під час воєнного стану можуть і людей з інвалідністю ІІІ групи – за їхньою згодою.


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *