Як проконтролювати лікування хворих на туберкульоз на амбулаторному етапі – про це говорили нині під час навчання медиків в Ужгороді. До України планують доставити спеціальні смарт-бокси, — розповів координатор проєкту Володимир Кочанов.
Їх використовуватимуть у 12 районах, і з них на Закарпатті — у чотирьох.
Як виглядає смарт-бокс — показує Володимир Кочанов. Це пластикова коробка з налаштуваннями, яку безкоштовно використовуватимуть пацієнти з туберкульозом. На ній можна встановити нагадування про прийом ліків. Головне завдання — налагодити комунікацію пацієнтів із медиками.
“Лікарі-фтизіатри закладатимуть медичні препарати для пацієнтів всередину цих коробок. Коробка має всередині такий спеціальний модуль, —пояснив координатор. — Він був розроблений у Південній Африці. Він направляє сигнал про відкриття коробки і про життєдіяльність самого цього пристрою на спеціальну електронну платформу, доступ до якої матимуть лікарі-фтизіатри через комп’ютер. І вони бачитимуть, що коробка відкривалася”.
Користуватися смарт-боксами в Ужгороді вчили медиків. Простежити, чи пацієнт випив ліки, чи ні, коробка не дозволяє, однак сигналізує, що її відчинили у той чи інший час. Під час проєкту, каже координатор, хочуть визначити, скільки коштуватиме Україні така програма, і чи зможе це зекономити пацієнту з туберкульозом час і гроші, аби приймати ліки вдома, а не їхати до лікарні.
Як розповіла головна фтизіатриня міста Вікторія Берестовська-Кулеба, цього року в Ужгороді зареєстрували 41 хворого з туберкульозом, загалом на обліку — 98 пацієнтів із активною формою. Вона сказала, що контроль за лікуванням завжди є проблемою.
“В умовах, коли в нас пандемія COVID-19, ми бачимо, що є якийсь бар’єр. Хворому важко добиратися. За допомогою цих смарт-боксів ми можемо, дійсно, контролювати хворого. Медсестричка кладе у цей смарт-бокс препарати, видається це хворим. І кожне відкриття — це є дзвінок. Висвічується зелений квадратик. Ми не тільки кажемо хворим відкривати і закривати коробочки, а й пояснюємо, для чого це лікування”.
На Закарпатті на обліку —1300 людей із туберкульозом, – розповів директор Центру легеневих хвороб Василь Скрип. Щорічно виявляють до 770 нових випадків. Програму втілюватимуть у чотирьох районах: Ужгородському, Мукачівському, Хустському та Виноградівському. Саме в цих районів, за словами лікаря, епідемічна ситуація по туберкульозу найскладніша.
“Далеко не всі хворі в амбулаторних умовах не мотивовані на лікування. Потрібен контроль. Це дослідження буде проводитися півтора роки. Ці смарт-бокси будуть закуплені і розповсюджені PATH — це міжнародна організація, яка фінансується Всесвітньою організацією охорони здоров’я”, — розповів Василь Скрип.
За словами директора Центру легеневих хвороб, саме від успіху цього дослідження буде залежати, чи буде впровадження у світову практику таке лікування туберкульозу, чи не буде.
Смарт-бокси, сказав Василь Скрап, очікують у січні наступного року.