В Україні планують різко скоротити кількість чиновників. Кабмін пропонує скоротити кількість самих міністерств та центральних органів виконавчої влади, а також кількість та їхніх працівників. У результаті в центральних апаратах міністерств має залишитися 2,7 тис. співробітників замість 9,2 тис., а в територіальних органах – близько 9 тис. замість 15 тис. Тобто загалом хочуть скоротити більше половини держслужбовців (залишиться 11,7 тис.) замість 24,2 тис.)
Про це йдеться у матеріалах уряду, які є у розпорядженні ЕП. За даними джерел, завдання скласти план оптимізації держапарату Кабінет міністрів отримав від президента Володимира Зеленського.
Причина таких пропозицій полягає в тому, що зараз доходи держбюджету покривають менш як третину видатків України. Щомісяця утворюється багатомільярдний дефіцит, для покриття якого Україна звертається до міжнародних фінансових організацій та країн-партнерів.
Що в плані
Наразі на держслужбі, в органах місцевого самоврядування, державних агентствах, комісіях, інспекціях, службах та на держпідприємствах працюють понад 5 млн українців. Запропонована реформа стосуватиметься лише державних службовців – в Україні 168,2 тис. Ще 32,8 тис посад залишаються вакантними. Тобто загальна штатна чисельність чиновницького апарату становить близько 205 тис. осіб.
До держслужбовців належать працівники Офісу президента, уряду, Верховної Ради, міністерств, центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів, обласних та районних адміністрацій, судів та інших державних установ. Вчителів, лікарів та пожежників скорочення поки не торкнеться.
Для зменшення кількості чиновників пропонується скоротити кількість міністерств із нинішніх 20 до 12. Об’єднати, наприклад, пропонують Мінрегіонбуд, Міністерство з питань окупованих територій та Мінінфраструктури, а також Мінмолоді та спорту з Мінкультом та Міносвіти.
Об’єднати хочуть також Мінекономіки та Мінагрополітики, до яких приєднають Міністерство стратегічних галузей економіки, створене у 2020 році. Нове відомство буде названо Міністерством інновацій та економічного розвитку.
Ще одне повторне об’єднання – Міненергетики та Мінекології. Вони стануть Міністерством енергетики, сталого розвитку та природних ресурсів.
Кількість працівників міністерств зменшать шляхом централізації функцій підтримки їхньої роботи в одній установі – Центрі уряду. Він замінить Секретаріат Кабміну та відповідатиме за бухгалтерію, управління персоналом та фінансами, юридичне забезпечення, IT-сектор, безпеку та адміністративно-господарську діяльність у всіх міністерствах. Тобто такі підрозділи в них зникнуть, що призведе до скорочення посад.
“В результаті об’єднань міністерств та функцій забезпечення їх діяльності штат центральних апаратів міністерств скоротиться з 9,2 тис. до 2,7 тис. осіб. Кількість працівників їх територіальних органів – з 15 тис. до менш ніж 9 тис.”, – зазначає видання .
Крім того, зменшаться штати Пенсійного фонду, Податкової служби, Держстату. У їхніх центральних апаратах працюють 13 тис. осіб, у територіальних – 80 тис. Після реформи кількість таких органів скоротиться з 58 до 43, кількість працівників у їх центральних апаратах – до 4,3 тис. осіб, у територіальних – до менше ніж 40 тис. осіб. людина говориться в матеріалі.