В Україні дуже гостро стоїть питання використання пестицидів та агрохімікатів. Масове та безконтрольне їх використання призводить до пагубних наслідків, які шкодять здоров’ю людей.
В Україні продовжують використовувати речовини, які вже давно заборонені у цивілізованому світі.
Кожного року проблема використання пестицидів набуває розголосу через вимирання бджіл, це маркерний показник використання пестицидів.
Окремо зупинюся на державному контролі та роботі правоохоронців. Якщо внутрішнє виробництво пестицидів та агрохімікатів – більш-менш під контролем, то з завезенням «отрути» через кордон у нас суцільне лихо. Колись контроль на кордоні був у Держекоінспекції, але через тотальну корупцію, цю функцію прибрали, не вигадавши нічого кращого, ніж залишити цю сферу взагалі без контролю. В нашу країну імпортують велику кількість отруйних пестицидів, видаючи їх за інші речовини.
Розглянемо один такий випадок, коли було затримано велику партію «отрути», але деякі посадовці замість належного виконання обов’язків, обрали власне збагачення. У слідчому управлінні СБУ в м. Києві перебуває кримінальне провадження №42018010000000024. Так, на початку 2018 року в зоні дії Київської митниці затримано вантаж з фальсифікованими препаратами пестицидної дії, які переміщувались на адресу ТОВ «Авалон-Інвест» під найменуванням «сумішей, що використовуються в будівництві для підготовлення поверхонь фасадів будівель».
Досудове розслідування завершено, а матеріали скеровано до суду. Водночас, за іншим епізодом, за аналогічними поставками попереднього періоду на адресу ТОВ «Авалон-Інвест» скеровані до СБУ в м. Києві та Київській області. Рішення за ними були приховані слідчим та його керівниками скоріше за все через корупційні домовленості.
При цьому проведено обшук складських приміщень та вилучено 29,97 тонн препаратів пестицидної дії, які за результатами еспертизи віднесені до категорії неякісної та небезпечної продукції. Але вилучені речовини не визнані слідчим як речові докази та на них не накладено арешт!
Схоже, що за цими діями є велика корупційна зацікавленість серед посадових осіб СБУ. Станом на сьогодні, Печерський районний суд м. Києва розглядає клопотання про повернення незаконно вилученого майна. Скоріше за все вилучені суміші буде повернуто, оскільки відповідно до попередньої корупційної домовленості слідчий не з’явиться на судове засідання або не надасть висновку судової експертизи.
Ось так, зрозуміла начебто ситуація, коли є «отрута» і є винні особи, перетворюється на великий клубок корупційних домовленостей та бездіяльності посадових осіб. А постраждають в кінці кінців звичайні громадяни, які отримають отруєні харчові продукти. А чиновники не будуть розуміти, звідки в нашій країні така кількість онкохворих.
Єгор ФІРСОВ, народний депутат України 7-8 скликань, ексглава Держекоінспекції