На стихійному товчку у карпатській Кам’янці, неподалік знаменитого водоспаду, торгують дечим таким, від чого туристам зі слабкими нервами мороз по шкірі йде. Серед в’язок сушених трав, грибів, слоїків із цілющими (як запевняють місцеві продавці) відварами можна надибати саморобні мікстури, настояні на… зміях. Через скло посудин з “вогняною водою” зиркає, наче жива, скручена у спіраль карпатська гадина із чорними ромбиками на спині. За літр ліків, виготовлених з її організму, треба дати 2-3 тисячі гривень…
Медики критично ставляться до самопальних препаратів зі зміїного тіла. Проте відчайдухи, за прикладом відомого телемандрівника Дмитра Комарова, їх вживають. Серед тих, хто скуштував цього трохи моторошного трунку – сколівський краєзнавець Олекса Тренич.
– Перший раз у житті спробував такого питва, – розповідає пан Олекса. – Порадили мені його для зміцнення імунітету. Почуваюся суперово! – додає сил. Мій колега, який теж прийняв кілька грамів цього напою, зранку пробіг 10 км – і не відчув втоми. Кажуть, можна вживати не більш ніж 50 грамів “гадючої” горілки на день…
Пригостив краєзнавця своїм виробом його давній знайомий, людина, яка рідні Карпати, їхній рослинний і тваринний світи знає “до молекули”. Нам випало порозмовляти із 40-річним паном Богданом.
– Настоянки готую для себе, для близьких друзів. Спирту не використовую. Основою настоянки служить горілка міцністю 40-60 градусів, може бути і вино – виноградне або лохинове. Ними заливаю різні види змій, у тому числі вужів. Треба знати час, коли можна ловити плазунів – зазвичай роблю це, коли у них найбільша концентрація отрути. Треба вміти змій очистити. Це дуже довгий копіткий процес, займає не один місяць.
– Гадюк ловите спеціальною дерев’яною рогаткою?
– Ні, ловлю їх руками. Хоча й боюся, щоб не вкусили.
Наш співрозмовник вважає виготовлене власноруч питво насамперед тонізуючим напоєм. А ще засобом, який пригнічує запальні процеси у суглобах, є помічним у випадках ревматизму, чоловічих і жіночих хвороб. Однак застерігає: “гадюча” горілка протипоказана за важких захворювань судин, за серцевої недостатності.
До змій у пана Богдана особливе – поважне ставлення. Закликав людей не знущатися з цих створінь природи під час зустрічі з ними у лісі, в полі. Мовляв, гадюки виконують важливу роль у довкіллі: знищують гризунів, які переносять небезпечні хвороби. Крім того, зміїна отрута може стати комусь з нас у пригоді…
Іван ФАРІОН, ВЗ