Опубліковано: 2 Червня, 2021. Переглядів: 544


Курс долара в червні проб’є рекордну позначку: скільки українці заплатять за валюту

В Україні курс долара в червні може пробити рекордну в 2021 році позначку. Опитані аналітики впевнені: перший місяць літа запам’ятається впевненим зміцненням гривні. Відсутність новин про новий транш МВФ може вплинути на валюту тільки в серпні-вересні, а через високі експортні виторги пропозиція долара на ринку перевищує попит.

Про те, як і чому зміниться курс долара в червні, читайте в матеріалі OBOZREVATEL.

Яким буде курс долара в червні?

Більшість опитаних аналітиків сходяться на думці, що гривня протягом усього місяця буде плавно зміцнюватися і може досягти рекордно низької позначки в 27-27,4 грн/$. Наприклад, аналітикиня Concorde Capital Євгенія Ахтирко вважає, що долар буде дешевшати, але дуже плавно. Різких стрибків униз, за її оцінками, не передбачається.

“Ми очікуємо помірну ревальвацію. Це тренд, який триває з початку року з перервою в квітні, коли на настрої учасників ринку вплинула можливість загострення військової агресії. За березнем-травнем можна судити, що ця тенденція відновилася. До кінця літа вона продовжиться. Курс може бути на рівні 27,4 грн/$”, – прогнозує експертка.

Старший аналітик “Альпарі” Вадим Іосуб погоджується: гривня буде зміцнюватися. При цьому він називає більш широкий діапазон із мінімальною позначкою в 27 грн/$. “У червні ми очікуємо продовження помірного зниження долара і євро до гривні. До кінця місяця долар може торгуватися в діапазоні 27,0-27,5 грн, євро – в діапазоні 32,8-33,5 грн”, – зазначає Іосуб.

Ахтирко погоджується, що курс долара дійсно може опуститися до 27 грн/$, але ближче до липня-серпня.

Чому долар буде дешевшати?

Охочих продати долари буде більше, ніж тих, хто бажає їх купити.

“Пропозиція буде перевищувати попит, проте різкого зміцнення ми не побачимо”, – пояснює аналітикиня Concorde Caputal. Долар міг би опуститися ще сильніше, якби іноземці почали активно купувати український держборг (облігації внутрішньої держпозики). Вони цього не роблять з кількох причин: є більш привабливі інструменти для інвестицій, ставки за ОВДП нижчі, ніж, наприклад, рік тому.

“Це інвестори, які працюють із великою кількістю інструментів. Є менш ризиковані та більш привабливі пропозиції. Мінфіну зараз просто не на руку значно знижувати ставки. Але і без того ми будемо бачити зміцнення”, – говорить Ахтирко.

Експортні виторги зараз на високому рівні. Ще станом на березень-квітень виторги українських експортерів досягли максимальної з 2014-го позначки. Поки що рівень цін на сировину, яку продає Україна, досить високий. І якщо раніше сезонні коливання виявлялися влітку, то в цьому році цей фактор уже “відіграний”.

Навіть якщо експортні виторги будуть рости, ще не факт, що бізнесмени будуть відносити отриману валюту на міжбанк і купувати гривні, пояснюють експерти. З іншого боку, є і стримувальні фактори.

“Протягом місяця динаміка валют була нерівномірною. Протягом перших двох декад травня, на які випало багато свят, долар знижувався на хорошій ціновій кон’юнктурі для експортерів і на продажах валюти населенням. 18 і 19 травня долар на міжбанку опускався до 27,405/27,425, однак до кінця травня трохи відскочив від внутрішньо місячних мінімумів”, – пояснив Іосуб.

Зростають обсяги імпорту. З одного боку, це свідчить про зростання економіки, з іншого – про відкладений попит. Коли в період жорстких обмежень бізнес не ввозив у країну товар у потрібній кількості.

На що впливає курс долара?

В Україні приблизно четверта частина споживчого кошика – імпорт. Якщо дорожчає валюта, більше доведеться платити і за продукти: овочі, фрукти і навіть сало доводиться імпортувати. Крім того, до курсу прив’язано ціни на техніку.

Також від курсу долара залежать і тарифи на комунальні послуги. Що дорожча валюта, то більше доводиться платити за імпортний газ. Окрім того, в контрольованій вартості блакитного палива для генерації тепла і гарячої води також закладено курс валют. Тобто після подорожчання долара відразу ж буде зростати ціна газу, а приблизно через місяць подорожчають опалення та гаряча вода.

Приблизно на 70% від курсу долара залежить і ціна на бензин. Україна імпортує 85% світлих нафтопродуктів. Якщо американська валюта подорожчала на 10 копійок, то літр бензину А-95 може вирости в ціні на 7 копійок. Витрати на паливо (транспортування) відображено в цінах на більшість товарів.

Незважаючи на складну економічну ситуацію і відносно високий імпорт, очікувати девальвації гривні, впевнені експерти, не варто. А ті, хто збирається купувати валюту, можуть зробити це за більш вигідним курсом влітку, радять аналітики.

 


Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *