У кінці 2020 року в Україні повернули одноразову допомогу при народженні дитини, відому як “пакет малюка”.
Він надається окремо від грошових виплат.
А вже в 2021 році влада внесла зміни в закон, врегулювавши питання вартості бебі-боксу.
OBOZREVATEL з’ясував, що містить у собі “пакунок малюка” та чому українські породіллі одноголосно радять брати саме його, а не гроші.
Що в пакунку і хто його може отримати
“Пакунок малюка” – одноразова допомога при народженні за рахунок державного бюджету. Згідно зі змінами в законі, його вартість закріплюється на рівні трьох розмірів прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, встановленого на дату видачі. Наразі це 5 763 грн. Ініціатори закону називають цей бокс страховкою для батьків, адже речі в ньому можна використовувати від народження до року дитини.
Перелік речей, які повинні входити до боксу, визначило Мінсоцполітики.
Отримати пакунок можуть як батьки, так і опікуни, прийомні батьки чи батьки-вихователі. Окрім того, розраховувати на бокс можуть і породіллі, які народжували поза межами медичного закладу. За місцем проживання батьків видачею пакунків займаються органи соціального захисту населення.
Наразі його видають у пологовому відразу після народження. Якщо ж у наявності пакунка немає, то батьки можуть почекати протягом 30 днів. Для цього під час виписки треба отримати довідку, що бокс вам не видавали й подати заяву в органи соцзахисту, що ви будете на нього чекати. В іншому разі вам запропонують монетизовану допомогу – картку з грошима.
Як отримати гроші замість пакунку
Якщо в медичному закладі для вас не вистачило боксів, то ви отримаєте замість нього грошову компенсацію. Передбачається що з 1 липня 2021 року батьки зможуть обирати самі – гроші чи бокс. Картку для виплат “пакунок малюка” можна отримати в АТ “КБ “ПриватБанк”.
Потім треба звернутися до органу соцзахисту – райдержадміністрації, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради ОТГ за місцем проживання отримувача.
Надати потрібно пакет документів:
заяву;
реквізити картки для виплат “пакунок малюка”;
копію свідоцтва про народження дитини;
довідку з пологового будинку про неотримання “пакунка малюка”;
копію про присвоєння ідентифікаційного номера та копію паспорта.
Проте витратити кошти можна не на що завгодно, а тільки на дитячі товари. Крім того, батькам надається перелік магазинів, у яких можна здійснювати покупки.
Пакунок чи гроші: що обирають батьки
“Я взяла пакунок і не пошкодувала. Я уточнила, чи є він у наявності, і знала, що в ньому буде. Тому коли йшла народжувати, то в пологовий не набирала речей, розраховувала на речі з пакунку. Там купа всього – одяг хорошої якості різних розмірів, крем, іграшки, підгузки. Підгузків так багато, що ми до них ще не доросли навіть. Моя сестра отримувала “пакунок малюка” більше ніж рік тому, то в неї було не таке наповнення. Вона нам позаздрила”, – розповіла молода мама, жителька м. Жолква Львівської області Юлія Моток.
За словами жінки, в їхньому місті брати картку з грошима дуже незручно, бо є лише один дитячий магазин і той з іграшками. Її подруга, яка отримала картку через відсутність пакунку, змушена була їхати по покупки до Львову.Проте пожалілася, що на ту суму не змогла купити стільки речей, скільки є в боксі.
Як наголошували законотворці, якщо купувати товари з боксу в роздріб у магазинах, то різниця виходить десь 30%, адже коли формуються пакунки, то враховуються оптові ціни і для держави це виходить дешевше.
Пакунок налічує 32 позиції, серед яких підгузки (щонайменше 94 штуки), пелюшки (4 різного виду), одяг, рушники, засоби гігієни, крем, рукавички, термометр, ножиці, пледи й багато іншого. Наразі це обходиться в 5 763 грн.
Якщо ж купувати товари в роздріб, то самі підгузки потягнуть приблизно 500 грн, термометр у середньому можна купити за 200 грн, на пелюшки треба витратити близько 400 грн, ще 400 – на матрац для пеленального столика. Тобто вже 1500 грн лише за 7 позицій ыз переліку “пакунка малюка”.
Крім того, молоді мами стверджують, що після пологів їм не до того, щоб бігати по магазинах. Адже щоб оформити карту і витратити потім гроші, треба час, а ось якщо взяти пакунок, то з перших годин життя дитини її є в що вдягнути.
“Мені дісталася картка, бо пакунків не було в наявності. Витрачаю гроші я частіше на засоби особистої гігієни для дитини, а не на одяг та іграшки. Народжувала я в Києві, а живу за 100 км від нього і тут немає всіх магазинів. Я можу піти лише в “Єву”. Та й гроші на картку я чекала десь два місяці. Тому якби була можливість, то я б звісно хотіла “пакунок малюка”, – розповіла мама з м. Яготин Київської області Олена Комліченко.
Наразі ініціатори закону стверджують, що пакунків на місцях вистачає, на складі пусто – всі розвезли по регіонах. Тепер, відповідно до змін у законі, проводитимуть нові тендери на Prozorro, щоб визначити компанію, яка займатиметься “пакунками малюка”.
“Сама процедура буде йти через Prozorro. Скоро ми очікуємо, що буде оголошений тендер загалом на послугу. Не буде так, що на повзунки, іграшки й килимки різні тендери. Тендер проводиться загальний і на закупівлю, і на логістику. Нова Пошта, Укрпошта, Розетка хочуть брати участь. Компанія, яка переможе, має все закупити, упакувати й доставити в пологові будинки та відділення соцзахисту”, – розповіла OBOZREVATEL ініціаторка законопроєкту, нардепка Євгенія Кравчук.
“Пакунок малюка” в Україні закріплений у законі, тому питання бути послузі, чи ні вже не вирішуватимуть у Мінсоцполітики. А от право вирішувати залишають за батьками: хочуть вони отримати бебі-бокс чи гроші. Проте мами стверджують, що пакунок чудово підлаштований під потреби дитини до року, а от монетизованою допомогою незручно користуватися в маленьких містах і віддалених від обласних центрів населених пунктах.