Вчені вже довгий час ламають голову над тим, звідки на Землі взялася вода.
Популярна теорія припускає, що її на планету занесли астероїди або комети в результаті випадкових зіткнень.
Однак нове дослідження ставить цю ідею під сумнів. Воно показало, що елементи для створення води могли бути присутніми ще на початку розвитку Землі.
Результати дослідження опублікували у науковому журналі Icarus, пише The Washington Post.
Вчені вважають, що підказки про походження водню та кисню можуть міститися в метеориті, схожому за складом на нашу новонароджену планету. Його називають енстатитовим хондритом.
Ці типи метеоритів утворилися у внутрішній частині Сонячної системи. Вони, ймовірно, взяли участь у формуванні Землі 4,6 мільярда років тому.
Попереднє дослідження показало, що метеорити могли містити достатньо водню, щоб пояснити формування океанів на нашій планеті. Однак залишалося незрозумілим – ця речовина була в енстатитових хондритів від початку чи зразок “забруднився” вже на Землі.
У новому дослідженні вчені з Оксфордського університету використали рентгенівську технологію для дослідження енстатитового хондриту з Антарктиди.
Вони з’ясували, що значна частина водню була пов’язана із сіркою. Ці сполуки знайшли у матриксі породи – дрібнозернистій масі, яка утримує разом більші частинки.
За словами провідного автора дослідження Тома Баретта, у ранній Сонячній системі сполуки сульфіду заліза в метеориті могли відігравати роль каталізатора для створення сполуки водню і сірки. Остання могла утворюватися у великих частинках породи й “закачуватися” у матрикс. На думку Баретта, це був досить ефективний спосіб зберігання помітних концентрацій сполуки, що містить водень.
Також метеорит містив у складі кисень. Однак команда вчених не досліджувала, як саме воднево-сірчана сполука призвела до утворення води.
За словами Іва Марроккі, який брав участь у попередньому дослідженні, дані підтверджують висновки про те, що водень був успадкований з ранніх етапів розвитку Сонячної системи, а також – що ці метеорити містять достатньо водню, щоб утворити океани Землі.
Планетолог Патрік Шобер, який не брав участі у дослідженні, вважає, що Земля могла мати “більш ніж достатньо інгредієнтів” для утворення води із самого початку. Водночас астероїди або комети відігравали важливу роль у пізнішій історії Землі.